Cestování se psem. Zvykne si vůbec na klec?

Pes je nejlepší přítel člověka, takže je jasná věc, že mu chceme občas dopřát nějaký ten výlet. A co si budeme povídat, i my, lidé, potřebujeme někdy (anebo vlastně často) "vyvětrat" a změnit prostředí.

 

I když je na silnicích stále větší provoz, bezpečnost cestování se v posledních letech podstatně zvýšila, například díky různým druhům airbagů či antikolizním senzorům, které auto dokáží i sami zabrzdit. Aby bylo minimalizováno riziko  zranění v případě nehody, musí být pes i majitel za jízdy bezpečně připoutáni.  Jsou různé druhy zajištění psa v autě - postroje, transportní boxy, sítě a mříže,  ale nejbezpečnějším řešením jsou pevné a kvalitní klece.

Pak ale vyvstává otázka, zvládne to můj pes zavřený v kleci? Vždyť na nějaké  zavírání není vůbec zvyklý! A často se cítíme jako nejhorší páníček na světě.  Ovšem psi nejsou lidé a vnímájí to úplně jinak. Přepravní klec jim poskytuje  pocit jistoty a bezpečí. Navíc v dostatečně prostorné kleci pes může zaujímat  libovolnou, a jemu příjemnou, polohu a přirozeně tak reagovat na otřesy vozu či  prudké zatáčky. Je to také prevence cestovní nevolnosti, kterou pejsi občas trpí.

Je samozřejmě nejlepší učit psa na jízdu v kleci ihned od mala, kde si pak navykne nejrychleji, jako to platí u všeho ostatního. Bere to jako samozřejmost a po pár jízdách s tím nemá žádný problém.

V případě, že už je pes zvyklý na jiné prostředí a na jiný způsob přepravy, může to chvíli trvat a je třeba být trpělivý, důsledný a postupovat pomalu.

Budte pozitivně naladěni. Psi, stejně jako děti, dokáží okamžitě vycítit naše obavy a Váš ustaraný hlas ho může zbytečně znepokojit. Vytvořte mu v kleci příjemné prostředí, kam se bude těšit a bude se mu tam líbit. Dejte do klece pohodlnou podložku, oblíbenou hračku a pamlsek na kousání. Tady ovšem pozor, pamlsek jen malý, s plným břichem by se pejskovi udělalo snadno zle od žaludku. Nezapomeňte větrat a poskytnout dostatečné množství vody.

 

Jezděte na místa, která si spojí se zábavou. Zpočátku jen krátké cesty, třeba do parku za jinými psími kamarády nebo na výlet s celou Vaší rodinou. Cesty postupně prodlužujte, pejska po jízdě pochvalte a odměňte. Nezapomeňte dělat zastávky, pes by měl mít alespoň každé dvě hodiny možnost se protáhnout a proběhnout. Brzy se začne těšit, bude vědět, co ho čeká, bude klec brát jako svoje místo, kde má klid a kde je v bezpečí.

Z naší zkušenosti víme, že se naučí a zvykne na prostředí klece opravdu každý pes. Nejprve ji pouze akceptuje, po pár měsících ji má opravdu rád a všichni pak čekají s vrtícím ocáskem, než ji otevřete, aby mohli nastoupit a vyrazit za dalším dobrodružstvím…

 

Pozor! Nikdy psa nenechávejte zavřeného ve stojícím autě, když teploměr ukazuje vysoké teploty. Ani otevřené okénko nepomůže a auto se brzo změní v přehřátou saunu.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení